امروز: سه شنبه 28 اردیبهشت 1400
دسته بندی محصولات
بخش همکاران

پیشینه تحقیق و مبانی نظری تاریخچه کیفیت

پیشینه تحقیق و مبانی نظری تاریخچه کیفیتدسته: علوم انسانی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 88 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 45

پیشینه تحقیق و مبانی نظری تاریخچه کیفیت

قیمت فایل فقط 22,000 تومان

خرید

پیشینه تحقیق و مبانی نظری تاریخچه کیفیت در 45 صفحه در قالب ورد قابل ویرایش.

بخشی از متن :

تاریخچه کیفیت :

بحث كیفیت و قدمت آن برمی‌گردد به حدود صد و یا شاید هزاران سال پیش یعنی از زمانی كه تجارت به جایی رسده بود كه تجار سعی بر این داشتند كه مازاد محصول خود را به نوعی تغییر دهند كه هم سفارش بیشتری دریافت كنند و هم چیزی به عنوان مازاد باقی نماند. كیفیت تمركزی خاص بر روی سلامت محصول دارد نه نوع آن.

هزاران سال قبل از میلاد در مصر باستان كتابی وجود داشت به نام كتاب مرگ كه می‌شود آن را به عنوان اولین مدرك سیستم كیفیت بر روی زمین نام نهاد. در این كتاب شرح كاملی از روند آماده سازی اجساد برای حیات پس از مرگ وجود دارد. كشف مقبره های فراعنه نمایانگر این مطلب بود كه این روندها بسیار سخت گیرانه پیگیری می‌شده و سالم ماندن مومیایی ها ثابت می‌كند كه اثر بخشی این سیستم تا چه حد در تضمین كیفیت عمل انجام شده موثر بوده است.

در حدود قرن یازدهم حك كردن عیار بر روی محصولات نقره و طلا باب شد تا حداقل درصد وجود هر كدام از فلزات گرانبها در محصول برای مشتری معلوم گردد.

پس از قرون وسطی كیفیت محصولات بستگی شدیدی به مهارت صنعت گران داشت به طوری كه تجار با داشتن صنعت گران ماهر می‌توانستند تمام بازار را در مورد محصول خود در دست گیرند.

اما انقلاب صنعتی این امكان را به خود صنعت گران داد تا بتوانند با كمك ابزار و ماشین آلات مختلف به كیفیت مورد نظر خود دسترسی پیدا كنند. در همین زمان بود كه كارخانه هایی با تعداد بسیار زیاد كارگر و ماشین های مدرن راه افتادند و اینجا بود كه برای كنترل این جمعیت زیاد و كنترل ماشین آلات تركیب جدیدی از سیستم مدیریت پدیدار شد. تركیبی شامل كارگران، سركارگران ، سرپرستان و مدیران. تركیبی كه زنجیروار به یكدیگر مرتبط بوده و نقص در یكی از اركان آن نقص در كل سیستم را موجب می‌شده است و در نهایت سازمان دهنده نهایی و پایه گذار امروزی بحث فراگیر سیستم كنترل كیفیت جنگ جهانی اول و پس از آن جنگ جهانی دوم بود كه كارخانجات را مجبور می‌كردند طبق درخواست ها و استانداردهای ارتش محصولات خود را تهیه، آماده و ارسال نمایند.

واما امروز در جهانی هستیم كه افرادی چون تاگوچی، ایشی‌گاوا، شین‌گو و كراس‌بی توسعه دهندگان و بنیان گذاران صنعت نوین سیستم مدیریت كیفیت می‌باشند.

سیستمی كه نداشتن آن درآینده‌ای نه چندان دور باعث از دور خارج شدن از صحنه رقابت در بازار كار و تجارت خواهد شد.

2-1-2 مفاهیم و تعاریف كیفیت :

به طوركلی تعاریف گوناگونی درمورد كیفیت ارایه شده است.برای آشنایی اجمالی با مفهوم كیفیت، به اهم تعاریف ارایه شده توسط متخصصین این رشته، اشاره می شود ، در دهه 50 میلادی ، دمینگ و فیگن باوم (Deming & Figen baum) مفهوم كیفیت را این چنین تعریف نمودند.

كیفیت ، مفهوم وسیعی است كه تمامی بخشهای سازمان نسبت به آن متعهد هستندو هدف آن افزایش كارایی كل مجموعه است، به طوری كه مانع پدید آمدن عوامل مخل كیفیت شودو هدف نهایی آن ، مطابقت كامل محصول با مشخصات مورد نیاز مشتری باحداقل هزینه برای سازمان است،كه منجربه افزایش رقابت می شود.(سلیمی،1385، ص78).كیفیت توسط مشتری تعیین می گردد نه توسط تولید كننده یا سرویس دهنده ، به عبارت دیگر كیفیت، مجموعه ای از خصوصیات و مشخصات یك كالا یا خدمت است كه احتیاجات و رضایت مصرف كننده را تامین می كند. (2007, p 188 Hodgkinson)

2-1-3 کیفیت :

كیفیت: كلیّت مشخّصه های یك «هستی» كه توانایی برآورده ساختن نیازهای مطرح شده و اشاره شده را دارا می باشد.

كیفیت، یعنی پاسخگویی نیازها، خواسته و الزامات تعیین شده از سوی مشتری كه می تواند به صورت یك تعهد درآید. (سجادی، 1380، ص 14)

كیفیت، عبارت است از انجام كاردرست وصحیح دردفعه اول وبرای همیشه.(جعفری،1384،ص 42)

كیفیت یعنی درجه تطابق كالای تولیدشده یا سرویس ارایه شده با نیاز مشتری.(مسعودی،1380، ص 58).

کیفیت : به معنی برآوردن انتظارات مشتریان است . مدیریت نیز به معنای توسعه و حفظ ظرفیت سازمان برای بهبود مستمر و کیفیت می باشد .

کیفیت از دیدگاه پروفسور جوران :كیفیت یعنی مناسب برای استفاده(FITNESS FOR USE) .

میزانی كه مجموعه ای از ویژگیهای ماهیتی الزامات و یا خواسته ها را برآورده می سازد .

تعریف سازمان جهانی استاندارد برای کیفیت : تمامی ویژگی های یک محصول یا خدمات که در توانایی آن برای برآورده نمودن نیازهای تصریح شده یا تلویحی موثر است.

کیفیت از دیدگاه های گوناگون :

کیفیت یعنی مطابقت با مشخصات و نیازمندی ها .

کیفیت یعنی رضایت مشتری .

کیفیت یعنی به وجدآوردن مشتری .

کیفیت یعنی مناسب بودن برای منظور .

کیفیت یعنی مشتری برگردد اما محصول برنگردد .

کیفیت یعنی قابلیت نگهداری و تعمیر .

کیفیت یعنی قابلیت اعتماد و دوام محصول .

کیفیت یعنی تحویل به موقع .

کیفیت یعنی بی نقص بودن .

2-1-4 مدیریت كیفیت چیست؟

مدیریت كیفیت : در شرایط اقتصادی فعلی جهان، حضورفعال دربازاركسب وكار وموفقیت دراین بازار با توجه به كاهش تدریجی حمایت های دولتی و فروریختن انحصارات، مستلزم كیفیت بالای محصولات وخدمات درمفهوم جدیدآن یعنی لحاظ نمودن خواسته های مشتری همراه با مشخصات فنی و استانداردهاست. این فرهنگ كه درحقیقت زاییده شرایط رقابتی است توانایی هایی را طلب می كند كه مهمترین آنها را می توان به شرح زیربیان نمود(بیگوود ،1997، ص418).

1.درك خواسته های مشتری و تامین آن دركوتاه ترین زمان ممكن و با پایین ترین سطح قیمت.

2. ارایه محصولات و خدمات با كیفیت و مورد اعتماد با درنظرگرفتن شرایط محیطی و دوام آن.

3. پیش بینی نیازهای آتی مشتریان و پیشی گرفتن ازآن ها. بدیهی است كه توانایی های فوق مستلزم تحول عمیق در فرهنگ سنتی مدیریت وآشنایی با مفاهیم جدیدمشتری، بهبود مستمراقدامات پیشگیرانه و مشاركت همگانی در بهبود فرآیندهای تولیدی و غیر تولیدی در محدوده داخلی و خارجی سازمان است كه اینها مستلزم حركتی سازمان یافته همراه با آموزش دركلیه سطوح سازمان و دربرگیرنده تمامی كاركنان جهت ایجاد فضای مناسب برای اجرای تغییرات با هدایت و حمایت مدیریت ارشد و مشاركت همگانی است و این تصویری جدید از مدیریت است كه تحت عنوان ISO مطرح است.

مدیریت كیفیت عبارت است از روشی برای مدیریت یك سازمان كه كیفیت و مشاركت همه اعضای سازمان اساس محور آن می باشد. و هدف آن نیل به موفقیت در درازمدت ازطریق جلب رضایت مشتریان و تامین منابع همه اعضای سازمان و جامعه است. تحول مدیریت كیفیت گویای آن است كه فلسفه كیفیت اولین بار پس از جنگ جهانی دوم توسط متخصصین ومهندسین كیفیت آمریكا طرح گردید. با گذشت قریب به نیم قرن از پیدایش افكار اولیه مدیریت كیفیت توسط دمینگ ،جوران، وایشی كاوا، طی دهه گذشته از نیمه دوم1980، به بعد مدیریت كیفیت مقبولیت قابل ملاحظه ای درمحافل مدیریتی آمریكا و اروپا پیداكرده است. مدیریت كیفیت از صنعت سرمنشا گرفت و به یك حركت اجتماعی مبدل گردید، كه دامنه اش به سازمانهای بهداشت و درمان،آموزش، دانشگاههای دولتی و موسسات انتقاعی گسترش یافته است. (هاكمن ، 1995، ص 150). شاید این سوال برای همگان مطرح شود كه مدیریت كیفیت جامع با استاندارد ISO9000 و یا سایر استانداردهای مدیریت كیفیت چه تفاوتی دارد؟ گاهی مشاهده می شود كه بعضی به اشتباه آنها را یكی قلمداد نموده و هر دو را یك استاندارد كیفیتی می نامند. باید توجه داشت كه مدیریت كیفیت جامع یك فلسفه و نگرش است و اهداف بلند مدت سازمان را در بردارد، در حالی كه ISO9000 یك مدل اجرایی برای تحقق و رسیدن به مدیریت كیفیت جامع می باشد. در مدیریت كیفیت جامع از انگیزه نیروی انسانی، رفتارهای مدیریت، سیستم مدیریت مشاركتی، سیستم پیشنهادها ،گروه های كاری، ارتباطات و مسایل روانی نیروی انسانی صحبت می شود. از این طریق سازمان می تواند با شكوفایی استعدادهای بالقوه نیروی انسانی باعث بالا بردن بهره وری و كیفیت كالا و خدمات شده و در نهایت به بازارهای جهانی دسترسی پیدا نماید. در حالی كه استانداردهای ISO9000 مدلی برای استاندارد كردن و كمی نمودن فرآیندهای تولید و همچنین بالا بردن كیفیت از طریق انجام صحیح عملیات و مستند سازی آنها می باشد. استاندارد ISO9000 و استقرار آن در یك سازمان زمینه را برای استقرار مدیریت كیفیت جامع و دسترسی به اهداف آن تسهیل می نماید. بنابراین می توان گفت كه استاندارد ISO9000 ابزاری برای رسیدن به مدیریت كیفیت جامع است. برای دسترسی به مدیریت كیفیت جامع، راه ها و ابزارهای مختلفی وجود دارد و یكی از آنها استقرار استاندارد ISO9000 می باشد.

قیمت فایل فقط 22,000 تومان

خرید

برچسب ها : پیشینه تحقیق و مبانی نظری تاریخچه کیفیت

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر